SÜTEMÉNYEK > Kevert tészták > Piskóták

Fotó: Hemző Károly
Piskótafortélyok
TOJÁSTESZT
Piskótasütésre csak akkor vállalkozzunk, ha garantáltan friss a tojás, ezért megteszteljük.
Óvatosan egy pohár hideg, 1 kk. sóval elkevert vízbe merítjük:
1. Ha vízszintes helyzetben a pohár fenekén marad, biztosan friss.
2. Ha függőleges vagy rézsútos helyzetben marad lent, kb. 1 hetes − ez még frissnek mondható.
3. Ha feljön a víz színére, legalább 2 hetes, sütésre nem alkalmas.
PISKÓTAFORTÉLYOK
► A tojások nagysága nagyon lényeges a siker szempontjából. A receptek közepes nagyságú, 60-65 g-os tojásokat tételeznek fel, ha ennél kisebbek vagy nagyobbak, értelemszerűen növelni vagy csökkenti kell a tojások számát, de ne gondoljuk, hogy a több egyben jobbat is jelent, sőt! A kelleténél több tojás elviszi az amúgyis kényes arányokat, ezáltal piskótánk felfújtként fog viselkedni, azaz a sütőből kivéve percek alatt összeesik!
► A piskótamassza készítéséhez egyszerű finomlisztet használunk, amelyet azonban célszerű részben kiváltani étkezési keményítővel. Ettől a tészta különösen könnyű és finom lesz, de természetesen enélkül is sikerülnie kell (ez esetben a liszt mennyiségét megtoldjuk az elhagyott keményítőével!).
► Porcukor vagy kristálycukor?
Mondhatnánk, teljesen mindegy, hiszen hő hatására mindkettő elolvad, de az a tapasztalat, hogy például keményebb és tartósabb tojáshab verhető kristálycukorral, különösen, ha finomított változatát használjuk.
► A piskótatortát célszerű kapcsos-gyűrűs, szétbontható formában sütni. Csak a forma alját szabad zsiradékkal kikenni, oldalát nem, ugyanis sütés közben az olvadt zsiradék lefelé igyekszik, így a felfelé törő „tésztabuborékokat” egyszerűen kipukkasztja: a torta széle lapos-szalonnás lesz, közepe pedig hatalmas púppá növekszik.
► A kész piskótamasszát azonnal sütni kell, mégpedig előmelegített sütőben, hogy egyfelől ne illanjon el belőle a gondosan beledolgozott levegő, másfelől, hogy a sütőpor kifejthesse puffasztó hatását.
► A sütő ajtaját sütés közben, de legalábbis az első 25 percben nem tanácsos nyitogatni, mert a zárt térből hirtelen távozó gőz következtében piskótánk hirtelen összeesik. Ugyanez az eredmény, ha a sütő hőfokát változtatjuk.
► Sarkalatos pont a piskótatorta kihűlése (lásd alaprecept). Mind a gőz bennrekedése, mind hirtelen távozása oka lehet annak, hogy gyönyörűen megsült piskótánk egyszer csak összeesik.
► A helyes hűtési műveletek követése ellenére is előfordulhat, hogy a piskóta a sütőből kivéve összeesik. Ennek az lehet az oka, hogy vagy nagyok a tojások (ilyenkor 1 tojással kevesebb is elég) vagy túlságosan magas hőfokon sütöttük (180°C az ideális), ezért a hirtelen keletkező gőz felemelte ugyan a tésztát, de gyorsan el is illant belőle.
► A piskótatorta friss állapotában nem igazán alkalmas a szeletelésre-formázásra, mert könnyen morzsálódik, olykor összeragad-tapad. Ezért rácsra helyezzük, és 6-24 órán át konyharuhával letakarva kissé szikkadni hagyjuk − a tölteléktől majd úgyis megpuhul! Másnap fűrészfogú, hosszú pengéjű késsel, vagy a torta derekán összehurkolt és meghúzott, erős, vékony cérnával 2-3 azonos vastagságú lapra vágjuk, illetve a recept szerint formázzuk.
► A piskótából készített sütemények, még töltött állapotban is (amennyiben maga a töltelék mélyhűthető), kitűnően tűrik a mélyhűtést, de csakis szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni (a mikrohullámú sütő tönkreteszi a krémet!)