SALÁTÁK ÉS DRESSZINGEK > Köretsaláták
Mi tagadás, a paprikát érezzük az egyik „legmagyarabb” zöldségnek-fűszernek, pedig hát... Már megint Kolumbusz és Amerika, mert hogy a paprika is az Újvilág ajándéka. Hogy miért éppen erdélyi közvetítéssel jutott el a magyar konyhára, annak egyszerű a magyarázata: a törökök kitűnő kereskedők voltak, és békeidőben nemcsak drága kelméket, keleti illat- és fűszereket, hanem parányi magvakat is szállítottak az erdélyi fejedelem és a főméltóságú urak portájára. Cserébe pedig, a tilalom ellenére, olykor nem is pénzt, hanem tokaji bort akartak...

Fotó: Hemző Károly
Erdélyi
sült paprika
Hozzávalók 4 személyre:
- 8 nagyobb, sárga és piros húsú paprika
- Az öntethez:
- 2 ek. borecet
- só, bors
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 4 ek. (extra vergine) olívaolaj





1. Mindenekelőtt a paprikasütésen kell túlesnünk, a többi szeszély és ízlés kérdése. A sütőt előmelegítjük 220 °C-ra. Alufóliával kibéleljük a sütőtepsit (hogy kevesebbet kelljen mosogatni, ugyanis a paprikában lévő cukor majd kissé megpirul, karamellizálódik). A paprikákat megmossuk, szárazra törölgetjük, a tepsibe fektetjük, és betesszük a forró sütőbe. 15-20 perc múlva megfordítjuk őket (A), és további 10-15 percig, barna csíkosra-foltosra sütjük.
2. Kivesszük a tepsit a sütőből, a paprikákat nagyobb méretű nejlonzacskóba tesszük-csomagoljuk (B), lapos tálra fektetetjük, és 10-15 percig pihentetjük (úgy is lehet, hogy a tepsit egy másik alufólialappal vagy azonos méretű tepsivel gondosan letakarjuk, hogy a gőz meg ne szökjön).
3. Felvágjuk a nejlonzacskót, széleit kihajtjuk, és a gőzben összesett paprikákról játszi könnyedséggel, mint valami kesztyűt, lehúzzuk a héjukat (C). Hosszában bevágjuk őket, csumájukat, ereiket-magjaikat óvatosan eltávolítjuk.
4. Az öntethez széles késpengével kissé ráütünk a fokhagymagerezdekre, így könnyen-gyorsan le tudjuk hántani a héjukat. A paprikák sütés-tisztítás közben keletkezett levét tálkába öntjük-szűrjük, hozzáadjuk a borecetet, 1/4 kk. sót, az áttört fokhagymát, ízlés szerint frissen őrölt borsot, végül apránként az olajat, és alaposan összekeverjük (D).
5. Jól záródó műanyag dobozba vagy tálba lerakunk egy sor paprikát, meglocsoljuk egy kevés öntettel, aztán ismét paprika és öntet következik, amíg a hozzávalók el nem fogynak. A paprikákat belenyomkodjuk az öntetbe, a dobozt/tálat gondosan lefedjük, és 1 napra hidegre tesszük.
6. Tálalás előtt fél órával kivesszük a paprikasalátát a hűtőszekrényből, hogy a kissé dermedt olaj felengedjen. Eredeti formájuk épségére-szépségére ügyelve lecsepegtetjük a paprikákat, csillag alazatban lapos tálra rendezzük őket és petrezselyemmel vagy 1 kis chilipaprikával díszítjük. Roston és hirtelen sült, erősen fűszeres húsok, halak mellé kínálhatjuk.
Tippek:
A meghámozott és kihűlt sült paprika kitűnően viseli a mélyhűtőt: levével együtt, kisebb dobozokban-adagokban megfagyasztjuk, majd fogyasztás előtt szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, és frissen készítjük el hozzá az öntetet.
Változatok:
Az akár sütőben, akár roston vagy gázláng felett forgatott, héjában sült paprikát előszeretettel fogyasztják a délvidéki országokban is. Különféle adalékokkal ízesítik, például hagyma, kapribogyó, olívabogyó, olajos ringli/szardella, reszelt citromhéj, oregánó (szurokfű), vágott bazsalikom stb. Általában aperitifek mellé vagy előételként kínálják, friss házikenyér vagy pirítós illik hozzá.